Graduates

Graduates


ORCHESTRAL

2020 b f (Savabeel - Symphonic by O'Reilly)

  1. 1st ATC Vinery Stakes, G1 2000m
  2. 1st ARC NZ Derby, G1 2400m
  3. 1st ARC Avondale Guineas, G2 2100m
  4. 1st ATR Karaka Millions 3YO, L 1600m
  5. 2nd ATR Bonecrusher Stakes, G3 1400m
  6. 3rd ATC Australian Oaks, Gr.1 2400m
ORCHESTRAL

MILITARIZE

2020 b c (Dundeel - Amerindia by Dubawi)

  1. 1st ATC Golden Rose, G1 1400m
  2. 2nd ATC Apollo Stakes, G2 1400m
  3. 2nd ATC Randwick Guineas, G1 1600m
  4. 3rd ATC George Ryder Stakes, G1 1500m

  5. 3rd ATC Doncaster Hcp, G1 1600m
MILITARIZE

SNOW PATROL

202 b g (Contributer - O' Rocker by O'Reilly)

  1. 1st MRC Autumn Stakes, G2 1400m
SNOW PATROL

SUDBINA

2020 b f (Almanzor - Destined by Danehill)

  1. 1st ATR Desert Gold Stakes, G3 1600m
SUDBINA

LINEBACKER

2021 ch c (Super Seth - Garden of Swans by Oasis Dream)

  1. 1st ATC Baillieu, G3 1400m
  2. 2nd ATC Champagne Stakes, G1 1600m
LINEBACKER

WESTERN EMPIRE

2017 b g (Iffraaj - Western Jewel by Jeune)

  1. 1st WA Belmonth Sprint, Gr.3 1400m
  2. 1st WA Northam Stakes, Gr.3 1300m
WESTERN EMPIRE

BELARDO BOY

2018 ch g (Belardo - L'Amour by Towkay)

  1. 1st WJC AGC Training Stakes, Listed 1600m
  2. 1st CJC Winter Cup, G3 1600m
  3. 1st MJC Metric Mile, G3 1600m
  4. 3rd Manawatu Challenge Stakes, G2 1400m
BELARDO BOY

SAVANNAH CLOUD

2017 br g (Savabeel - Annie Higgins by O'Reilly)

  1. 1st MRC Regal Roller Stakes, Listed 1200m
  2. 2nd MRC Testa Rossa Stakes, Listed 1400m
  3. 3rd VRC Elms Hcp, Listed 1400m
  4. 3rd VRC Shaftesbury Avenue Hcp, G3 1400m
SAVANNAH CLOUD

No Rain Ever

2020 b f (No Nay Never - November Rain by Stravinsky)

  1. 1st CJC Warstep Stakes, Listed 2000m
  2. 3rd ATC Uncle Remus Stakes, Listed 1200m
No Rain Ever

CROSSHAVEN

2017 b g (Smart Missile - by Irish Colleen by Shinko King)

  1. 2nd Rising Fast Stakes, G3 1200m
CROSSHAVEN

Verona

2018 b m (Belardo - Spamalot by Stravinsky)

  1. 3rd ATC Sydney City Lexus Cup, Listed 2400m
Verona

Finepoint

2018 b m (Pins - Zarzuela by Zabeel)

  1. 3rd Hot Danish Stakes, G2 1400m
Finepoint

Poetic Champion

2021 ch g (Super Seth - Regally Blonde)

  1. 2nd WRC Wakefield Stakes, G2 1100m
  2. 2nd Matamata RC Slipper, G3 1200m
  3. 3rd ATR Counties Challenge Stakes, Listed 1100m
Poetic Champion

Raising Sixty-One

2018 b g (Belardo - Dazzling Walk)

  1. 2nd Singapore Colonial Chief Stakes, Listed 1700m
Raising Sixty-One

Money Catcher

2017 b g (Ferlax - Warren's Sister by Savabeel)

  1. 3rd HKJC HKJC BOCHK Jockey Club Cup, G2 2000m
Money Catcher

MILITARIZE

2020 b c (Dundeel - Amerindia by Dubawi)

  • 1st ATC Sires' Produce Stakes, G1 1400m
  • 1st ATC Champagne Stakes, G1 1600m
  • 3rd ATC Todman Stakes, G2 1200m
MILITARIZE

SHOWMANSHIP

2015 b g (Showcasing - Khales by Don Eduardo)

  • 1st ATC Show County Quality, G3 1200m
SHOWMANSHIP

MONEY CATCHER

2017 b g (Ferlax - Warren's Sister by Savabeel)

  • 1st HKJC Sa Sa Ladies' Purse, G3 1800m
  • 1st HKJC January Cup, G3 1800m
  • 3rd HKJC LONGINES Hong Kong Cup, G1 2000m
  • 3rd HKJC Citi Hong Kong Gold Cup, G1 2000m
MONEY CATCHER

CROSSHAVEN

2017 b g (Smart Missile x Irish Colleen)

  1. 1st MRC Kevin Heffernan Stakes, G3 1400m
CROSSHAVEN

LA FLORA BELLE

2017 b m (Iffraaj x Tsarina Belle)

  1. 1st WJC Wanganui Cup Listed 2040m
LA FLORA BELLE

GAMESTONKS

2016 b g (Showcasing - Danasia by Danehill)

  1. 1st Penang TC Dr Lim Ah Soo Memorial Trophy, Listed 1300m
GAMESTONKS

Inmyshadow

2016 ch g (Ferlax - Regarded by Redoute's Choice)

  1. 2nd CJC New Zealand Cup, G3 3200m
Inmyshadow

Ocean Treaty

2016 b m (Ocean Park - Striker by Van Nistelrooy)

  1. 2nd Tattersall’s Mile, Listed 1600m
Ocean Treaty

Rhetorical

2020 b f (Snitzel - Xpression by Showcasing)

  1. 2nd CJC Welcome Stakes, Listed 1000m
Rhetorical

Quirky Habits

2020 b g (Belardo x Eastern Eclipse by Keeper)

  1. 2nd Ryder Stakes, Listed 1200m
Quirky Habits

Cavalry

2018 b g (Tavistock x Meleka Belle by Iffraaj)

  1. 2nd Singapore Derby, Listed 1800m
Cavalry

Funny Girl

2018 b m (Showcasing -Triaction by Elusive City)

  1. 3rd Hallmark Stud Handicap, Listed 1200m
Funny Girl

Finepoint

2018 b m (Pins x Zarzuela by Zabeel)

  • 3rd ATC Emancipation Stakes, G2 1500m
  • 3rd ATC Angst Stakes, G3 1600m
  • 3rd Tattersalls Mile, Listed 1600m
Finepoint

Savannah Cloud

2017 b g (Savabeel - Annie Higgins by O'Reilly)

  • 2nd MRC Shaftesbury Avenue Hcp, G3 1400m
Savannah Cloud

WESTERN EMPIRE (NZ)

2017 b g (Iffraaj - Western Jewel by Jeune)

  • 1st WATC Railway Stakes, G1 1600m
  • 1st WATC Asian Beau Stakes, G3 1400m
  • 2nd WATC Kingston Town Stakes, G1 1800m
WESTERN EMPIRE (NZ)

FIELD OF GOLD (AUS)

2018 ch g (Starspangledbanner - Chasing Mammon)

  • 1st Waikato RC Waikato Guineas, G2 2000
  • 2nd ATR Auckland Guineas, G2 1600m
  • 2nd CJC War Decree Stakes, G3 1400m
  • 3rd CJC New Zealand 2000 Guineas, G1 1600m
FIELD OF GOLD (AUS)

VERONA (NZ)

2018 b f (Belardo - Spamalot by Stravinsky)

  • 1st ATC Frank Packer Plate, G3 2000m
VERONA (NZ)

ELEPHANT (NZ)

2016 br g Shocking - Ticklish by Maroof

  • 1st MRC Sandown Stakes, G3 1500m
  • 2nd MVRC Feehan Stakes, G2 1600m
  • 3rd MVRC Crystal Mile, G2 1600m
ELEPHANT (NZ)

TUTUKAKA (NZ)

2018 b g (Tavistock - Meleka Belle by Iffraaj)

  • 1st Geelong Classic, LR 2200m
  • 2nd ATC Karaka Million 2YO, RL 1600m
TUTUKAKA (NZ)

Our Intrigue (NZ)

2015 br m (Showcasing - Forever And Ever by Monsun)

  • 2nd VRC Matriarch Stakes, G2 2000m
  • 2nd BRC Chairman's H, G3 2143m
  • 2nd QLD Tatt's RC Gold Crown, L 2150m
Our Intrigue (NZ)

Crosshaven (AUS)

2017 b g (Smart Missile - Irish Colleen by Shinko King)

  • 2nd VRC Chatham Stakes, G3 (1400m)
Crosshaven (AUS)

Cheveux (NZ)

2019 ch f (Belardo - L'Amour by Towkay)

  • 3rd CJC Champagne Stakes, L 1200m
Cheveux (NZ)

Regazzo (NZ)

2018 b c (Tavistock - Our Kismet by Zabeel)

  • 2nd ATR Gingernuts Salver, L 2100m
Regazzo (NZ)

Yeaboi (NZ)

2018 b g Belardo - Spiffy Iffie by Iffraaj

  • 2nd Whanganui Guineas, L 1340m
Yeaboi (NZ)

Crystallize (NZ)

2015 b g (Iffraaj - Crystalina by Danehill)

  • 2nd Matamata Cup, L 1600m
  • 2nd BOP RC PRH Transport Trophy, L 1600m
Crystallize (NZ)

So Gorgeous (NZ)

2017 br f (So You Think - Alzira by Bertolini)

  • 2nd BOP RC Tauranga Classic, L 1400m
So Gorgeous (NZ)

Magneto (NZ)

2018 b c (Showcasing - Trivial Pursuit by Nom De Jeu)

  • 3rd Hawke's Bay RC Sir Colin Meads Trophy, L 1200m
Magneto (NZ)

Mascarinto (NZ)

2019 b g (Per Incanto - Black Mascara by Don Eduardo)

  • 3rd Waikato RC Fasttrack Insurance 2YO Stakes, L (1100m)
Mascarinto (NZ)

Money Catcher (NZ)

2017 br g (Ferlax - Warren's Sister by Savabeel)

  • 3rd HKJC Hong Kong Classic Cup, L 1800m
  • 3rd HKJC Hong Kong Derby, L 2000m
Money Catcher (NZ)

MELODY BELLE (NZ)

2014 b m (Commands - Meleka Belle by Iffraaj)

  • 1st Hawkes Bay RC Windsor Park Plate, G1 1600m
  • 1st Hawkes Bay RC Livamol Classic, G1 2000m
  • 1st WRC Thorndon Mile, G1 1600m
  • 1st ARC New Zealand Stakes, G1 2000m
  • 3rd VRC MacKinnon Stakes, G1 2000m
MELODY BELLE (NZ)

FURORE (NZ)

2014 b g (Pierro - Stormy Choice by Redoute's Choice)

  • 1st HKJC Jockey Club Cup, G2 2000m
  • 1st HKJC Sa Sa Ladies' Purse Hcp, G3 1800m
FURORE (NZ)

BOOMBA (NZ)

2017 br g (Showcasing - Celeste by Pentire)

  • 1st Singapore Golden Horse Shoe, SGP-G2 1200m
BOOMBA (NZ)

WESTERN EMPIRE (NZ)

2017 b g (Iffraaj - Western Jewel by Jeune)

  • 1st Western Australian Derby, G2 2400m
  • 1st WATC Lex Piper Stakes, L 1600m
  • 1st WATC JC Roberts Stakes, L 1800m
  • 2nd WATC Fairetha Stakes, L 1400m
  • 3rd WATC Sir Ernest Lee-Steere Classic, L 1500m
WESTERN EMPIRE (NZ)

CROSSHAVEN (AUS)

2017 b g (Smart Missile - Irish Colleen by Shinko King)

  • 1st MRC Caulfield Guineas Prelude, G3 1400m
  • 1st VRC Carbine Club Stakes, G3 1600m
  • 1st VRC Exford Plate, L 1400m
  • 3rd MRC CF Orr Stakes, G1 1400m
CROSSHAVEN (AUS)

OPALESCENCE (NZ)

2017 b f (Showcasing - Fairy Story by Pentire)

  • 1st ARC Bonecrusher Stakes, G3 1400m
OPALESCENCE (NZ)

MAGNETO (NZ)

2018 b c (Showcasing - Trivial Pursuit by Nom Du Jeu)

  • 1st TRC Taranaki 2YO Classic, G3 1200m
  • 3rd WRC Wellesley Stakes, L, 1000m
MAGNETO (NZ)

TUTUKAKA (NZ)

2018 b g (Tavistock - Meleka Belle by Iffraaj)

  • 1st QLD Tatt's RC Life Members S, L (1830m)
  • 3rd BRC The Phoenix S, L (1500m)
TUTUKAKA (NZ)

SHOWMANSHIP (NZ)

2015 b g (Showcasing - Khales by Don Eduardo)

  • 1st MVRC Bendigo Bank Hcp, 1200m
SHOWMANSHIP (NZ)

Rondinella (NZ)

2014 b m (Ocean Park - Valpolicella by Red Ransom)

  • 2nd ATC Sydney Cup, G1 3200m
  • 2nd ATC Chairman's Handicap, G2 2600m
  • 2nd ATC City Tattersalls Club Cup, L 2400m
Rondinella (NZ)

Jason Belltree (NZ)

2017 br c (Ferlax - Warren's Sister by Savabeel)

  • 2nd ARC Auckland Guineas, G2 1600m
  • 2nd ARC Bonecrusher Stakes, G3 1400m

Jason Belltree (NZ)

Fonsalette (NZ)

2018 b f (Belardo - Medrano by General Nediym)

  • 2nd WRC Wakefield Challenge Stakes, G2 1100m
  • 2nd Matamata RC Breeders Stakes, G2 1200m
Fonsalette (NZ)

Yeaboi (NZ)

Belardo - Spiffy Iffie by Iffraaj

  • 2nd Levin RC Ryder Stakes, L 1200
Yeaboi (NZ)

On Display (NZ)

2017 b g (Showcasing - Gatestopper by Carnegie)

3rd ARC Auckland Guineas, G2 1600m

On Display (NZ)

Miss Dixie (NZ)

2017 b f (Contributer - Phoebe Snow by No Excuse Needed)

3rd Wanganui Guineas, L 1200m

Miss Dixie (NZ)

Cool Change (NZ)

2018 b f (Showcasing - Busted Love by Flying Spur)

3rd CRC Counties Challenge Stakes, L 1100m

Cool Change (NZ)

MELODY BELLE (NZ)

2014 b m (Commands - Meleka Belle by Iffraaj)

  • 1st Hawke's Bay RC Tarzino Trophy, G1 (1400m)
  • 1st Hawke's Bay RC Windspor Park Plate, G1 (1600m)
  • 1st Hawke's Bay RC Livamol Classic, G1 (2040m)
  • 1st VRC Empire Rose Stakes, G1 (1600m)
MELODY BELLE (NZ)

SHERWOOD FOREST (AUS)

2016 b g (Fastnet Rock - Chasing Mammon by Giant's Causeway)

  • 1st ARC New Zealand Derby, G1 (2400m) 
  • 1st War Decree Stakes, G3 (1600m)
  • 3rd CJC 2000 Guineas, G1 (1600m)
  • 3rd ARC Avondale Guineas, G2 (2100m)
SHERWOOD FOREST (AUS)

Furore (NZ)

2014 b g (Pierro - Stormy Choice by Redoute's Choice)

  • 2nd HKJC Queen Elizabeth II Cup, G1 (2000m)
Furore (NZ)

Rondinella (NZ)

2014 b m (Ocean Park - Valpolicella by Red Ransom)

2nd MVRC Stocks Stakes, G2 (1600m)
2nd MRC Ladies Day Vase, G3 (1600m)

Rondinella (NZ)

Ohio Showgirl (NZ)

2017 br f (Showcasing - Ohio Girl by O'Reilly)

3rd Barneswood Farm Welcome Stakes, LR (1000m)

Ohio Showgirl (NZ)

MELODY BELLE (NZ)

2014 b f (Commands - Meleka Belle by Iffraaj)

1st ARC New Zealand Stakes, G1 (2000m)
1st Otaki-Maori RC Haunui Farm WFA Classic, G1 (1600m)
1st
Waikato RC BCD Group Sprint, G1 (1400m)
1st
Hawke's Bay RC Tarzino Trophy, G1 (1400m)
1st Hawke's Bay RC Windsor Park Plate, G1 (1600m)
1st Waikato RC Foxbridge Plate, G2 (1200m)

MELODY BELLE (NZ)

FURORE (NZ)

2014 b g (Pierro - Stormy Choice by Redoute's Choice)

1st HKJC Hong Kong Derby, HK-G1 (2000m)
1st HKJC Hong Kong Classic Mile L, (1600m)

FURORE (NZ)

IMELDA MARY (NZ)

2015 b f (Ferlax - Eleesha by Encosta de Lago)

1st Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, G2 (2000m)
1st
ARC Royal Stakes, G2 (2000m)
3rd Hawke's Bay Lowland Stakes, G2 (2100m)

IMELDA MARY (NZ)

MELT (NZ)

2015 b f (Iffraaj - Ticklish by Maroof)

1st Whangarei RC Northland Breeders' Stakes, G3 (1200m)
2nd Hawke's Bay Guineas, G2 (1400m)

MELT (NZ)

XPRESSION (NZ)

2015 b f (Showcasing - Xpression by Don Eduardo)

1st Ashburton RC Barnewood Farm Stakes, G3 (1400m)
2nd
Hawke's Bay RC Gold Trail Stakes, G3 (1200m)
3rd CRC 1000 Guineas, G1 (1600m)
3rd ATC Toy Show Hcp, G3 (1100m)

XPRESSION (NZ)

FLAUNTING (NZ)

2016 b f (Showcasing - Acapela by Elusive City)

1st Wanganui JC Castletown Stakes, L (1200m)
2nd Levin RC Ryder Stakes, L (1200m)

FLAUNTING (NZ)

DEALS IN HEELS (NZ)

2013 br m (Iffraaj - Fascinator by Spinning World)

1st Matamata Cup, L (1600m)

DEALS IN HEELS (NZ)

CELEBRITY DREAM (NZ)

2012 b m (Thorn Park - Valpolicella by Red Ransom)

1st Perth Racing La Trice Classic, G3 (1800m)
1st
Perth Racing Sheila Gwynne Classic, L (1400m)
1st
Perth Racing Jungle Dawn Classic, L (1400m)
2nd
WATC Jungle Mist Classic, L (1200m)
3rd WATC RS Crawford Stakes, L (1000m)

CELEBRITY DREAM (NZ)

Intrigue (NZ)

2015 br f (Showcasing - Forever And Ever by Monsun)

2nd ARC Championship Stakes, G2 (2100m)

Intrigue (NZ)

Watch This Space (NZ)

2011 b g (Elusive City - Multitasker by Kaapstad)

2nd ARC Easter H, G2 (1600m)
2nd BOP RC Japan-New Zealand International Trophy, G2 (1600m)
3rd WRC Thorndon Mile, G1 (1600m)

Watch This Space (NZ)

Rondinella (NZ)

Ocean Park - Valpolicella by Red Ransom

2nd Matamata RC Kaimai Stakes, L (2000m)
3rd ARC New Zealand Stakes, G1 (2000m)
3rd ATC Tancred Stakes, G1 (2400m)

Rondinella (NZ)

Jon Snow (NZ)

2013 b h (Iffraaj - Orinda by O'Reilly)

3rd VRC Makybe Diva Stakes, G1 (1600m)
3rd ARC Zabeel Classic, G1 (2000m)

Jon Snow (NZ)

Appellant (NZ)

2016 b f (Showcasing - Appellant by Keeper)

3rd WRC Wellesley Stakes, L (1000m)
3rd= ARC Karaka Million, RL (1200m)

Appellant (NZ)

XPRESSION (NZ)

2015 b f (Showcasing - Xpress by Don Eduardo)

1st WRC Wakefield Challenge Stakes, G2 (1200m)

 

XPRESSION (NZ)

MELT (NZ) 2015

2015 b f (Iffraaj - Ticklish by Maroof)

1st ARC Eclipse Stakes, G3 (1200m)
1st Counties RC Ashford Lodge 2YO Stakes, L (1100m)
2nd Manawatu Sires Produce Stakes, G1 (1400m)

MELT (NZ) 2015

MELODY BELLE (NZ)

2014 b f (Commands - Meleka Belle by Iffraaj)

1st ARC Mr Tiz Trophy, G3 (1200m)

MELODY BELLE (NZ)

JON SNOW (NZ)

2013 b c (Iffraaj - Orinda by O'Reilly)

1st MRC JRA Cup G3, (2040m)

JON SNOW (NZ)

CARNIVAL (NZ)

2013 ch m (Showcasing - Sinalot by St Petersburg)

1st CJC Stewards Hcp, G3 (1200m)

CARNIVAL (NZ)

BIT LIPPY (NZ)

2015 br g (Showcasing - Ceramic by Van Nistelrooy)

1st Taranaki 2YO Classic, G3 (1200m)
2nd ARC Eclipse Stakes, G3
2nd Counties RC Ashford Lodge 2YO Stakes, L (1100m)
3rd
WRC Wakefield Challenge Stakes, G2 (1200m)

BIT LIPPY (NZ)

MAYGROVE (AUS)

2010 gr g (Authorized - Lady Zhivago by Zabeel)

1st Fielding Gold Cup, LR (2100m)

MAYGROVE (AUS)

BE BEE (NZ)

2014 b c (Showcasing - My Other Woman by Fusaichi Pegasus)

1st Singapore 3YO Sprint, L (1200m)
2nd Singapore 3YO Classic, L (1400m)

BE BEE (NZ)

ASTOR (NZ)

2014 ch f (Iffraaj - Hukba by Shamardal)

1st ARC Mufhasa Stakes, L (1300m)
2nd ARC Mr Tiz Trophy, G3

ASTOR (NZ)

CELEBRITY DREAM (NZ)

2012 b m (Thorn Park - Valpolicella by Red Ransom)

1st WATC Jungle Mist Classic, L (1200m)
1st WATC Jungle Dawn Classic, L (1400m)
1st WATC Starstruck Classic, L (1600m)

CELEBRITY DREAM (NZ)

SO FAR SOKOOL (NZ)

2014 b f (Showcasing - Sokool by Bin Ajwaad)

1st Bendigo Guineas, L (1400m)
2nd MRC Twilight Glow Stakes, L (1400m)

SO FAR SOKOOL (NZ)

PENDLETON (NZ)

2013 b m (Rip Van Winkle - Ihadadream by Zabeel)

1st Otago RC Dunedin Gold Cup, LR (2400m)

PENDLETON (NZ)

BIG ROLE (NZ)

2012 b g (Showcasing - Triona by Traditionally)

1st Perak TC Charity Cup, L (1400m)

BIG ROLE (NZ)

MR NEVERMIND (NZ)

2012 b g (Iffraaj - Speedalot by Prized)

1st Penang Spring Trophy, L (1400m)
2nd
Selangor TC Tunku Gold Cup, L (1200m)

MR NEVERMIND (NZ)

Watch This Space (NZ)

2011 b g (Elusive City - Multi Tasker by Kaapstad

2nd WRC Thorndon Mile, G1 (1600m)

Watch This Space (NZ)

Deals In Heals (NZ)

2013 br f (Iffraaj - Fascinator by Spinning World)

2nd Rotorua Stakes, G3 (1400m)
2nd BOP RC Tauranga Classic, L (1400m)

Deals In Heals (NZ)

Bahana (NZ)

2011 b g (Elusive City - Khales by Don Eduardo)

2nd Singapore TC Singapore Gold Cup, L (2200m)

Bahana (NZ)

Time Lord (NZ)

2014 b g (Guillotine - Mary Agnes by Zabeel)

3rd Waikato Guineas, G2 (2000m)
3rd Counties RC Championship Stakes, G2 (2100m)

Time Lord (NZ)

Laafaire (NZ)

2011 gr m (Iffraaj - Latestu by Royal Academy)

3rd CJC Canterbury Breeders' Stakes, G3 (1400m)

Laafaire (NZ)

Princess Rihanna (NZ)

2014 b f (Showcasing - Magic Tryst by Magic Ring)

3rd Hawke's Bay Gold Trail Stakes, G3 (1200m)

Princess Rihanna (NZ)

Socially Excited (NZ)

2014 b g (Falkirk - Satin Gold by Woodborough)

3rd Wanganui Guineas L, (1340m)

Socially Excited (NZ)

JON SNOW (NZ)

2013 b c (Iffraaj - Orinda by O'Reilly)

1stATC Australian Derby,G1, (2400m)
1st ATC Tulloch Stakes, G2, (2000m)
2ndHawke's Bay Guineas, G2, (1400m)
3rdARC New Zealand Derby, G1
3rd Levin Classic, G1 (1600m)
3rd ARC Great Nortern Guineas, G2 (1600m)
3rd ARC Karaka 3YO Mile, LR (1600m)

JON SNOW (NZ)

MELODY BELLE (NZ)

2014 b f (Commands - Meleka Belle by Iffraaj)

1st Manawatu Sires Produce Stakes, G1 (1400m)
1st BTC Sires Produce Stakes, G2 (1400m)
1st ARC Karaka Million, LR (1200m)
3rd WRC Wakefield Challenge Stakes, G2 (1100m)

MELODY BELLE (NZ)

BAHANA (NZ)

2011 b g (Elusive City - Khales by Don Eduardo)

1st Singapore TC Singapore Gold Cup, SGP-G1 (2200m)
1st Singapore TC Eldorado Classic, SGP-G3 (2200m)

BAHANA (NZ)

BE BEE (NZ)

2014 b c (Showcasing - My Other Woman by Fusaichi Pegasus)

1st Singapore TC Golden Horseshoe, G2

BE BEE (NZ)

OSCAR EIGHT - MR HANKS (NZ)

2014 b g (Showcasing - Zafonique by Bigstone)

1st Singapore TC Juvenile Championship, G3 (1400M)
2nd Counties RC Murdoch Newell Stakes, LR (1100m)

OSCAR EIGHT - MR HANKS (NZ)

SWEET LEADER (NZ)

2013 b g (O'Reilly - Sweet Lady by Encosta De Lago)

1st Cambridge Breeders' Stakes, G3 (1200m)

SWEET LEADER (NZ)

MAYGROVE (AUS)

2010 gr g (Authorized - Lady Zhivago by Zabeel)

1st Rotorua Challenge Plate, LR (1950m)

MAYGROVE (AUS)

Perfect Fit (NZ)

2011 br m (Elusive City - Fayreform by Tights)

2nd ARC Railway Stakes, G1 (1200m)
3rd WRC Telegraph Hcp, G1 1200m
3rd Counties RC Counties Bowl, LR (1100m)

Perfect Fit (NZ)

So Far Sokool (NZ)

2014 b f (Showcasing - Sokool by Bin Ajwaad)

2nd ARC Great Northern Foal Stakes, LR (1400m)

So Far Sokool (NZ)

Righteous Mate (NZ)

2013 b g (Savabeel - Mill Duckie by Magic Ring)

2nd VRC TCL Stakes, LR (1800m)

Righteous Mate (NZ)

Justice World (NZ)

2009 b g (Iffraaj - Dazzling Walk by Zabeel)

2nd Peark TC Coronation Cup, LR

Justice World (NZ)

Triaction (NZ)

2011 b m (Elusive City - Free Form by Octagonal)

3rd Waikato RC Legacy Lodge Sprint, LR

Triaction (NZ)

PERFECT FIT (NZ)

2011 br m (Elusive City - Fayreform by Tights)

1st Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' Stakes, G1 (1600m)
1st ARC Westbury Classic, G2 (1400m)

PERFECT FIT (NZ)

MAYGROVE (AUS)

2010 gr g (Authorized - Lady Zhivago by Zabeel)

1st Manawatu RC Awapuni Gold Cup, G2 (2000m)

MAYGROVE (AUS)

WATCH THIS SPACE (NZ)

2011 b g (Elusive City - Multi Tasker by Kaapstad)

1st BOP RC Japan-NZ International Trophy G2, (1600m),

WATCH THIS SPACE (NZ)

FIRST IMPRESSIONS (NZ)

2012 b f (Rip Van Winkle - Striker by Van Nistelrooy)

1st WATC Western Australian Oaks, G3 (2400m)

FIRST IMPRESSIONS (NZ)

VAVASOUR (NZ)

2011 b f (Redoute's Choice - Valpolicella by Red Ransom)

1st Counties RC Counties Cup, G3 (2100m)
1st WRC Waikato Cup, G3 (2400m)

VAVASOUR (NZ)

EL CHICO (NZ)

2004 b g (Stravinsky - Las Chicas Buenas by Classic Fame)

1st CJC Stewards Stakes, G3 (1200m)

EL CHICO (NZ)

VILANOVA (NZ)

2010 b g (Commands - Valpolicella by Red Ransom)

1st ATC Tatts Cup, LR (2400m)

VILANOVA (NZ)

EXTRA CHOICE (NZ)

2012 b g (Redoute's Choice - Bonaichi by Fusaichi Pegasus)

1st Geelong Classic, LR (2200m)

EXTRA CHOICE (NZ)

Atlantis Dream (NZ)

2008 b m (Elusive City - Contemplate by Dream Well)

2nd AJC Queen of the South Stakes, G2, (1600m)

Atlantis Dream (NZ)

Cavallucci (NZ)

2013 b g (Showcasing - Callymanjaro by Kilimanjaro)

2nd WRC Wakefield Challenge Stakes, G2 (1100m)
3rd Murdoch Newell Stakes, LR (1100m)

Cavallucci (NZ)

Showmayamoneyhoney (NZ)

2013 b f (Showcasing - Pretty Ready by More Than Ready)

2nd ARC Eclipse Stakes, G3 (1200m)
2nd ARC Karaka Million, LR (1200m)

Showmayamoneyhoney (NZ)

Disturbance (NZ)

2013 ch g (Thewayyouare - Zafonique by Bigstone)

2nd CJC Champagne Stakes, LR, (1200m)

Disturbance (NZ)

La Mouline (NZ)

2013 b f (Showcasing - Khales by Don Eduardo)

3rd Taranaki 2YO Classic, G3 (1200m)

La Mouline (NZ)

Fame Seeker (NZ)

2012 b f (Showcasing - Dazzling Walk by Zabeel)

3rd Manawatu RC Eulogy Stakes, G3, (1600m)

Fame Seeker (NZ)

Amarela (NZ)

2011 b f (Pentire - Chickens by Danehill)

3rd MRC Ladies Day Vase, G3 (1600m)

Amarela (NZ)